Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Slovinsko se ujímá předsednictví v Radě EU

01.07.2021

Po Portugalsku přebírá půlroční předsednictví v EU Slovinsko.

Slovinsko se stalo od 01.07.2021 do 31.12.2021 již podruhé předsedající zemí Rady EU. Roli předsednictví tak přebírá po třinácti letech. Při svém prvním předsednictví v roce 2008 muselo čelit světové ekonomické krizi, nyní se koná v období nejistoty v důsledku světové pandemie. 

Rotující roli předsednictví přebralo od Portugalska, přičemž se bude řídit mottem: „Spolu. Odolná. Evropa.“ Slovinsko tak chce svým heslem reagovat na výzvy, kterým Evropská unie v současnosti čelí a odpovědět na otázky o budoucím vývoji Evropy včetně digitalizace a přechodu na ekologičtější ekonomiku a společnost.

Během předsednictví plánuje usilovat o obnovu EU po koronakrizi, o posílení její odolnosti do budoucnosti a také podpořit Konferenci o budoucnosti Evropy. Přestože čelí kritice v oblasti svobody médií či nevyměňování evropských delegovaných prokurátorů, bude taktéž usilovat o posilnění právního státu a evropských hodnot. Čtyřmi hlavními prioritami jsou:

  • obnova, odolnost a strategická autonomie EU
  • úvahy o budoucnosti Evropy
  • evropský způsob života, právní stát a evropské hodnoty
  • zvýšení bezpečnosti a stability v sousedství EU

Kromě nich však chce své předsednictví využít i pro další oblasti, například na zvýšení důrazu na negativní demografické trendy v Unii, podporu snahy o prohloubení transatlantických vztahů či zlepšení spolupráce s USA a NATO. Významnou oblastí je i rozšíření Evropské unie o státy západního Balkánu, kterému se bude začátkem října věnovat summit EU v Lublani.

Není pochyb o tom, že do čela Rady EU se Slovinsko dostává v náročném období. Potvrdila to i Ursula von der Leyenová: ‚‚Slovinsko se ujímá evropského vedení v bodu obratu pro naši Unii,“ uvedla předsednice Evropské komise, „při přechodu od krizového řízení k dlouhodobému úsilí o ozdravení/obnovu.“

Bližší informace o slovinském předsednictví najdete na jeho oficiálním webu ZDE.

Po Slovinsku si přebere štafetu rotujícího předsednictví nejprve Francie a potom přesně za rok Česká republika.

zdroj: si2021.eu

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty