Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Evropská směrnice o zákazu jednorázových plastů vstupuje v platnost

05.07.2021

Směrnice o jednorázových plastech vstoupila v platnost. Na její převod do českého zákona se však stále čeká.

V sobotu 3. července 2021 vstoupila v platnost evropské směrnice o zákazu jednorázových plastů. Jejím cílem je předcházet negativní dopadům některých plastových výrobků na životní prostředí a lidské zdraví a zároveň tak podporovat přechod k oběhovému hospodářství.

Kterých jednorázových plastů se směrnice týká:

  • příbory (vidličky, nože, lžíce, jídelní hůlky),
  • talíře,
  • brčka,
  • vatové tyčinky,
  • nápojová míchátka,
  • tyčky k uchycení a podpěře balónků,
  • nádoby na potraviny vyrobené z expandovaného polystyrenu,
  • výrobky z oxo-rozložitelných plastů.

Součástí směrnice je také povinné označení výrobků, které musí být viditelné, jasně čitelné a nesmazatelné. Vztahuje se například na vlhčené ubrousky či hygienické výrobky. Spotřebitelé tak mají být obeznámeni s přítomností plastů ve výrobku a jejich negativních dopadech na životní prostředí a rovněž o vhodném nakládání s takovým odpadem. Směrnice také pracuje se zásadou „znečišovatel platí“, díky které dochází k rozšíření odpovědnosti na stranu výrobce. Proto musí například hradit náklady za úklid tohoto typu odpadu.

Jak je na tom s touto směrnicí Česko? V současnosti bohužel zaostává. Návrh zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí leží už od ledna v Poslanecké sněmovně a zatím se nedostal ani do prvního čtení. Kvůli nedodržení termínu mohou přitom Česku v krajním případě hrozit i sankce. Ministerstvo životního prostředí však věří, že se zákon podaří brzy schválit a zakázané výrobky zmizí do konce června 2022. Jiná situace panuje například na Slovensku, které omezení jednorázových plastů schválilo již na podzim 2019.

Přestože se směrnici prozatím v ČR ještě nepodařilo implementovat, někteří podnikatelé či obchodní řetězce jsou ve snižování plastového odpadu už teď napřed. Příkladem může být supermarket Lidl: „Jednorázové plastové nádobí a brčka neprodáváme již od roku 2018. Plastovou část ve vatových tyčinkách jsme nahradili papírem. Jen tato úspora u vatových tyčinek činí více než 21 tun ročně,“ uvedl mluvčí společnosti TomᚠMyler pro iRozhlas.cz

@pexels.com

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty