Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Literární soutěž "15 let spolu" vyhlásila své vítěze

24.06.2019

V pátek 14. června 2019 proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů literární soutěže "15 let spolu", kterou zorganizovala sí Eurocenter v rámci oslav 15. výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Udílení cen, které bylo spojeno s autorským čtením nejlepších příspěvků, se uskutečnilo na půdě Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, jednoho z partnerů soutěže.

Do soutěže se mohli zapojit studenti všech středních škol v ČR, a to od konce března do půlky května. Úkolem bylo vypracovat esej, fejeton nebo úvahu na témata "Evropou za svým snem" anebo "Strojem času: EU za dalších 15 let".
 
Eurocentra vybrala z jednotlivých krajů Česka 10 nejlepších příspěvků, které ve finálovém kole hodnotila odborná porota. Zasedli v ní Martina Košanová, vedoucí PR Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, Helena Šlesingerová, ředitelka Knihovny města Plzně a Lucie Sýkorová, novinářka z Evropského centra pro svobodu tisku a médií.
 
Porota určila pět vítězů soutěže, kteří získali třídenní výlet do Bruselu spojený s návštěvou Evropské komise a sídla Severoatlantické aliance (NATO) a další hodnotné odměny. Jejich příspěvky také zazněly na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže.
 
Vítězové se ve svých úvahách věnovali například výzvám, kterým EU bude v dalších letech čelit nebo rozdílům mezi členskými státy a poznávání rozmanitosti Unie. Na první příčce se umístil příspěvek, ve kterém autorka vykreslila EU jako jeden bytový dům, v němž každá rodina řeší jiné problémy, ale je potřeba budovat dobré sousedské vztahy.
 

Výsledky soutěže 

 
1. místo: Noemi Ježková - Strojem času: EU za dalších 15 let - "Bytovka" (Jihočeský kraj)
2. místo: Hana Szlachtová - Strojem času: EU za dalších 15 let (Moravskoslezský kraj)
3. místo: Eva Svobodová - "Evropou za Francií" (Plzeňský kraj)
4. místo: Veronika Hanáčková - Evropou za svým snem (Zlínský kraj)
5. místo: Ondřej Doležal - Evropou za svým snem (Pardubický kraj)
 
Vítězné příspěvky soutěže "15 let spolu" si můžete přečíst na webu Eurocentra Plzeň nebo na Euroskopu
 
 
Autor: Tereza Chlebounová, Euroskop
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty